Познание

Мозок теж хворіє

 «Що таке норма? — зауважив у розмові з автором цих рядків один добрий лікар. — Жодна людина не схожа на іншу. В одного на щоці є родимка, а в іншого немає. І питається, хто з них нормальний? У медицині норма — це певний набір якостей і станів, а широкий інтервал: від цього досі — нормальні, серед яких немає жодного, схожого з іншими».


Справді, хто нормальний? Ми просто різні, ми відрізняємося один від одного. Хтось веселий, хтось задумливий, хтось рішучий, хтось обережний, хтось любить апельсини, а хтось свинячий хрящик! А це означає, що і мозок (причому, насамперед мозок, саме мозок) у нас, різних, працює по-різному. Цілком нормальний стан справ.


Однак мозок теж хворіє. Іноді хворіє важко. Тут йдеться про серйозні збої, про дисфункцію всієї системи особистості. Власне "мозкових", "нетілесного" походження хвороб досить багато. Для прикладу ми розглянемо найвідомішу і, водночас, найвідомішу — шизофренію.


Більшість людей дуже мало знають, що таке шизофренія, що її викликає і як її лікувати. Також існує безліч помилок, коли шизофренію називають те, що не відноситься до цього захворювання. Шизофренія – це не «розщеплення особистості». Шизофренію не викликає погане ставлення батьків, особисті слабкості чи людська неспроможність. Найчастіше це захворювання розуміють неправильно, що ставить його на перше місце серед найбільш засуджуваних недуг. Шизофренія зустрічається у п'ять разів частіше за розсіяний склероз. Вона вражає приблизно одну людину зі ста, а це означає, що в Україні, наприклад, на неї страждає приблизно півмільйона людей!


Шизофренія - прогресуюче захворювання, яке супроводжується психотичними симптомами: збоченням процесів мислення та наростаючими змінами особистості у вигляді замкнутості, порушення зв'язності мислення та мови. Спотворення почуття не дозволяє пацієнту ясно розрізняти реальне і уявне - він відчуває галюцинації, чує "голоси". Хворий переконаний, ніби люди чують його думки, говорять про нього всякі гидоти. Це призводить до втрати концентрації та впевненості в собі, до звільнення з роботи, відходу від друзів та з родини. Багато хворих відчувають таку напругу, що починають пити і вживати наркотики, щоб полегшити свій стан. Якщо нічого не робити, проблеми тільки посиляться, і дуже важливо якомога раніше звернутися за допомогою, оскільки лікування цілком можливе.


Синдром Стендаля - це психічний розлад, який проявляється як найсильніший напад паніки, що настає у місцях зосередження великої кількості витворів мистецтва.

Шизофренія майже завжди призводить до змін у соціальному житті та особистості людини. Спочатку вони можуть бути незначними та непомітними, проте зрештою симптоми стають очевидними для сім'ї, друзів, однокласників та співробітників. Хворій людині складно відрізнити реальне від вигаданого, і він нерідко намагається згладити або повністю заперечує симптоми своєї хвороби.

А симптоми серйозні та малоприємні. Розлад мислення. Думки формуються повільно, або виникають занадто швидко, або взагалі не з'являються. Вони перестрибують з теми на тему, людина плутається і важко приймає навіть прості рішення. Мислення часто схильне до сильного впливу маячних помилок.

Маячні помилки. Ці хибні переконання не відповідають соціальному та релігійному життю людини. Він повністю впевнений у їхній істинності. Хворий вважає, що його переслідують, шпигуть за ним, щось замислюють проти нього. Може виникати марення величі, коли хворий вважає себе всемогутнім, здатним на все. Іноді він вірить, що наділений місією виправити недосконалість, що панує у світі.


Ідеї зв'язків. Людина починає бачити глибинний сенс у звичайнісіньких подіях. Наприклад, він може бути впевнений, що в радіо- або телепрограмах, в Інтернеті йдеться або пишеться про нього або що люди посилають йому повідомлення якими-небудь незвичайними способами — наприклад, через кольори машин, що проїжджають вулицею.


Зміни особистості виникають досить часто. Хворий втрачає емоції, інтереси, мотивацію; товариська людина стає замкненою, тихою і похмурою. У нього можуть виникати емоції, що не відповідають моменту (наприклад, сміх у сумній ситуації або ридання над жартом), а іноді він взагалі не здатний виражати свої почуття.


Зміни у сприйнятті перевертають світ хворої людини з ніг на голову. Сенсорна інформація, що йде до мозку від очей, вух, носа, шкіри та смакових сосочків, стає плутаною, і людина починає дійсно чути, бачити, відчувати чи нюхати те, чого не існує. Це називається галюцинаціями.


Слід пам'ятати, що таке хибне сприйняття є для людини «істинним». Найбільш поширена проблема - слухові галюцинації, або "голоси в голові". Іноді ці голоси загрожують, засуджують або віддають прямі накази, і це явище може мати дуже серйозні наслідки, штовхаючи на вчинки, яких людина не допустила б, перебуваючи в здоровому глузді. Ці помилкові відчуття породжують жах, паніку, страх, депресію і тривогу — цілком природні реакції на такі події, що лякають. У такий час зростає ризик суїциду або нанесення травм.


Про шизофренію склалася репутація невиліковного та лякаючого захворювання, проте насправді завдяки активному підходу та ранній діагностиці перспективи одужання можуть виявитися чудовими. Багато видатних людей страждали на шизофренію.


Внаслідок неадекватної організації медичного обслуговування відповідне лікування часто пропонують лише тим, хто вже серйозно хворий. Однак психіатри здатні розпізнати набагато менш помітні ознаки, що передбачають появу шизофренії, іноді за кілька років до того, як хвороба проявить себе повністю. Ці ознаки не такі явні, як голоси чи дивні ідеї, і пов'язані зі змінами у судженнях та мисленні. Дуже шкода, що на подібні «попереджувальні» сигнали, що дають можливість лікування на самому початку і навіть запобігання захворюванню, медичні заклади та служби більше не звертають уваги. Натомість лікарі почнуть допомагати людині тільки тоді, коли захворювання вже розвинулося і увійшло до серйозної стадії.

Мозок теж хворіє


Комментариев нет

Мы будем благодарны Вам, если вы оставите свой комментарий.